fbpx

Programm

PÖFF
Debüütfilmide võistlusprogramm

Žanr

ajaloofilm, draama, ühiskondlikud teemad
Maailma esilinastus

Iisak

Isaac
Izaokas
Režissöör: Jurgis Matulevičius
Riik: Leedu, Poola
Aasta: 2019
Filmi kestus: 01:44
Filmi keel: Saksa, Leedu, Vene
Produtsent: Stasys Baltakis
Stsenarist: Jurgis Matulevicius, Saule Bliuvaite, Nerijus Milerius
Operaator: Narvydas Naujalis
Muusika: Agne Matuleviciute, Domas Strupinskas
Osatäitjad: Aleksas Kazanavicius, Severija Janusauskaite, Dainius Gavenonis, Dainius Kazlauskas, Martynas Nedzinskas
Tootja: Film Jam

Sünopsis

Julge ja stiilne film noir uurib elu Leedus natside sissetungi ajal ja Nõukogude okupatsiooni kõige süngematel päevadel. Kurikuulus „Operatsioon Barbarossa“ jõudis Kaunasesse 1941. aasta juunis. Aastatel 1940—1960 piinati ja tapeti hulgaliselt juute, see koletu sündmus kannab nime Lietukise garaažitapatalgud. Lihtsameelne naabrimees Iisak oli üks selle õnnetutest ohvritest.

Traagiline sündmus vallandab rodu saatuslikke kokkusattumusi, kahtlusi, kirgi, valesüüdistusi ja külmaverelisi reetmisi. Mõne tunnistaja ja asjaosalise haavad ja süümepiinad pole paranenud ka 25 aastat hiljem. Kogenud režissöör Gediminas naaseb USA-st, kavatsedes lavastada ajalooline draama stsenaariumi põhjal, kus on kirjas kahtlaselt täpsed faktid veriste tapmiste kohta, mida vihased KGB agendid alles uurivad. Gediminase saatuslikud kohtumised operaator Andriusega muudavad pöördumatult mõlema mehe saatust. Tõde otsides armuvad mõlemad mehed nende ühisesse sõbrannasse Elenasse.

Lootustandev ja andekas Jurgis Matulevičius hoidub lihtsatest kompromissidest ning portreteerib mustvalget minevikku juhuslike värvilaikude ja innustava muusikaga. Ta sulandab osavalt kokku Leedu valusalt painava mineviku ja väljamõeldud lood filmitegemise unistustest, sügavale peidetud saladustest, propagandast ja tsensuurist ning hirmust süüdimõistmise ees. Ehkki film ei anna otseseid vastuseid, jääb see kauaks meelde, osalt kindlasti tänu suurepärastele näitlejatöödele.

Edvinas Pukšta

Režissöör

Jurgis Matulevičius (snd 1989) on lõpetanud Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia filmirežii eriala. On töötanud koos Leedu filmilegendi Šarūnas Bartase, Algimantas Puipa ja paljude teistega. On teinud 4 lühifilmi „Absurd People“ (2011), „Anima Animus“ (2012), „Victim“ (2013) ja „Interrogator“ (2015), mida on näidatud nii Leedus kui ka rahvusvahelisel areenil. „Isaak“ on tema esimene täispikk mängufilm. Hetkel on tal käsil dokumentaalfilm „The Golden Flask“, kus ta on ka operaatoriks.
 • Jurgis Matulevičius

  K, november 27, 2019


  17:45


  Kino Sõprus, Tallinn

  Seansi kood: 130905
  Subtiitrid: Inglise, Eesti
  Q&A külalised: Stasys Baltakis, Saulė Bliuvaitė, Jurgis Matulevičius, Domas Strupinskas, Severija Janusauskaite, Agne Matuleviciute, Narvydas Naujalis
  Seansi kestus: 02:14
  Filmi keel: Saksa, Leedu, Vene

  N, november 28, 2019


  17:45


  Apollo Kino Solaris, Saal 5, Tallinn

  Seansi kood: 141301
  Subtiitrid: Inglise, Eesti
  Seansi kestus: 01:44
  Filmi keel: Saksa, Leedu, Vene

  L, november 30, 2019


  13:45


  Athena Keskus, Tartu

  Seansi kood: 161901
  Subtiitrid: Inglise, Eesti
  Seansi kestus: 01:44
  Filmi keel: Saksa, Leedu, Vene

  JÄLGI MEID

  KONTAKT

  ESITLEJAD

  AMETLIKUD PARTNERID

  TÄNAME

   

   

  © 2019 MTÜ Pimedate Ööde filmifestival