fbpx

28. NOVEMBER

Wanphrang Diengdoh

“Lorni, igavene veenusk” režissöör, India
Külaline neljapäeval, 28.11 kell 18:00 kinos Sõprus

Wanphrang Diengdoh on sõltumatu filmitegija, kelle lühifilmid, muusikavideod ja kunstiinstallatsioonid peegeldavad tema huvi oma kodukandi kultuuri ja poliitika vastu. Wanphrang on ka mitme muusikadokumentaali autor, lisaks poliitpunkansambli Tarik liige ning samuti ta ka salvestab ja produtseerib muusikat ja heliplaate.

27. NOVEMBER

Reimo Sagor

“Skandinaavia vaikus” näitleja, Eesti
Külaline kolmapäeval, 27.11 kell 21:15 kinos Coca-Cola Plaza

Reimo Sagor on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli 2014. aastal ning samast aastast on ta Vanemuise teatri draamanäitleja. Sagor läbis uue filmi jaoks psühhoteraapia, et saada aru oma karakteri olemusest ja külastas rolli paremaks mõistmiseks vanglat. Ta tahaks loota, et on pärast nende filmide tegemist parem mees, kes on kasvanud, õppinud ja avastanud ennast läbi oma karakterite.

Jurgis Matulevičius

“Iisak” režissöör, Leedu, Poola
Külaline kolmapäeval, 27.11 kell 17:45 kinos Sõprus

Jurgis Matulevičius on lõpetanud Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia filmirežii eriala. „Isaak“ on tema esimene täispikk mängufilm, kus ta hoidub lihtsatest kompromissidest ning portreteerib mustvalget minevikku juhuslike värvilaikude ja innustava muusikaga. Ta sulandab osavalt kokku Leedu valusalt painava mineviku ja väljamõeldud lood filmitegemise unistustest, sügavale peidetud saladustest, propagandast ja tsensuurist ning hirmust süüdimõistmise ees.

Dathaí Keane

“Finky” režissöör
Külaline kolmapäeval, 27.11 kell 20.30 kinos Sõprus.

Dathai Keane alustas oma karjääri filmitööstuses monteerijana ja töötas enam kui 10 aastat eri projektides nii teles kui filmis. Tema esimesed dokumentaalfilmid pälvisid kodumaal suurt tunnustust ja neid on näidatud Iiri televisioonis. Dathai pälvis Iiri filmi- ja televisiooniakadeemia auhinna 2017. aastal ilmavalgust näinud telesarja "An Klondike" teise hooaja eest. Tema hiljuti valminud debüütmängufilm "Finky" pälvis suurt tunnustust Galway filmifestivalil, kus sellele anti parima operaatori auhind.

Milcho Manchevski

“Pajupuu” režissöör, stsenarist, kaasprodutsent, Põhja-Makedoonia
Külaline kolmapäeval, 27.11 kell 17.45 Coca-Cola Plazas

Milcho Manchevski (sünd 1959) on New Yorgis elav Makedoonia päritolu režissöör, stsenarist, fotograaf ja kunstnik. Ta on elanud USA-s alates aastast 1985. Ta õppis filmindust ning töötas peaoperaatorina enne dokumentaalfilmide lavastamist. Ta täispikk debüütfilm “Before the Rain” (1994) võitis 30 auhinda filmifestivalidelt üle kogu maailma ning oli esimene Makedoonia film, mis nomineeriti Oscarile. New York Times lisas selle filmi ka oma nimekirja 1000’st filmist, mis eales tehtud. Milcho on teinud üle 50 lühiformaadis linateose. Ta muusikavideo Arrested Developmenti laulule “Tennessee” võitis MTV ja Billboardi auhinnad muusikavideo eest. Hetkel õpetab ta New Yorgis režissööritööd.

Alon Gur Arye

"Mossad" režissöör, Iisrael
Külaline kolmapäeval, 27.11 kell 21.00 kinos Artis

Alon on lavastanud ja kirjutanud erinevaid lühikomöödiaid televisioonis ning teinud lastesaateid. Lisaks on ta komponeerinud muusikat nii filmidesse kui teatrilavale. “Mossad” on Aloni täispikk debüütfilm ja suurim täideläinud soov.

Algimantas Puipa

“Teisel pool vaikust” režissöör, Leedu
Külaline kolmapäeval, 27.11 kell 18:45 kinos Coca-Cola Plaza

Algimantas Puipa on filmirežissöör ja stsenarist. Puipa lõpetas 1974. aastal Moskvas asunud Üleliidulise Riikliku Kinematograafia Instituudi. Sellest järgmisel aastal lavastas ta oma esimese mängufilmi Stasys Motiejūnasi kõrval. Puipa esimene edukas film oli “Devil's Seed” (1979), mis võitis Nõukogude filmifestivali auhinna 20. sajandi alguse maaelu realistliku kujutamise eest. Puipa on spetsialiseerunud draamafilmidele. Tema filmil “Whisper of Sin” (2007) oli Leedus väga suur menu; teiste edukate filmide hulka kuuluvad “Elze's Life” (2000) ja “Forest of the Gods” (2005).

Fatos Berisha

“Lendav Tsirkus” režissöör, Kosovo
Külaline kolmapäeval, 27.11 kell 20:45 kinos Coca-Cola Plaza

Fatos Berisha on filmi-, televisiooni- ja teatrilavastaja, kes on lõpetanud Prishtina ülikooli. Ta on töötanud paljudes erinevates projektides ja kuulsaks saanud ennekõike “Familija Moderne” lavastajana, mis oli Kosovo televisiooni üks kuulsamaid ja jumaldatumaid telesarju aastatel 2002–2009. Berisha on teatritrupi “Urban Theatre of Prishtina” kaasasutaja. Aastast 2011 on ta ka Euroopa Filmiakadeemia liige. “Tensioni i larte” (2007) järel on “Lendav Tsirkus” Berisha teine täispikk film.

26. NOVEMBER

Bahman Tavoosi (Boliivia, Katar, Kanada)

"Lillede nimed" režissöör
Külaline teisipäeval, 26.11 kell 18:00 kinos Sõprus

Rahvusvaheliselt auhinnatud Kanada-Iraani kirjanik, filmitegija ja produtsent Bahman Tavoosi alustas karjääri 18-aastaselt ajakirjanikuna ja filmitegijana ajal, kui ta elas veel Iraanis. Seejärel emigreerus ta Iraanist Kanadasse ja lavastas seal oma esimese dokumentaalfilmi „Dress Rehearsal for an Execution“.

Tanel Toom (Eesti) 

"Tõde ja õigus" režissöör
Külaline teisipäeval, 26.11 kell 21:00 kinos Coca-Cola Plaza

Tanel Toom on Oskarile nomineeritud režissöör, kellel on rohkem kui kümme aastat lavastamiskogemust. Tema filmid on osalenud rahvusvahelistel võistlustel ja toonud koju mitmeid auhindu. Tanel Toomil on kirg lugude vastu, mis kaasavad nii meeli kui ka südant. Talle meeldib oma publikut mõjutada, olgu selleks siis läbi hirmu, naeru või mõrumagusa valu. Ta armastab mängida atmosfääri ja emotsioonidega ning soovib näitlejaid panna särama.

25. NOVEMBER

Vladimir Loginov (Eesti)

"Praasnik" režissöör
Külaline 25.11 kell 21.30 

Vladimir Loginov on sündinud 1976. aastal Tallinnas. Ta on lõpetanud 1998. aastal Tartu Ülikooli Narva kolledži LEX sotsioloogia erialal, kuid igapäevaleiba teenib ta reklaamiagentuuris Age kunstilise juhina. Filme teeb mees enda sõnutsi vaid hobi korras. Vladimir on käinud end täiendamas telefilmide tootmise alal nii Moskvas kui Londonis. Ta on teinud täispikad dokumentaalfilmid „Identiteet“ (2009) ja „Sipelgapesa“ (2015) ja arvukalt lühi- ning reklaamfilme, mis kõik on erinevatelt festivalidelt pälvinud hulgaliselt auhindu.

Soroush Sehat (Iraan) 

“Tantsi minuga” režissöör, Iraan
Külaline 25.11 kell 18:00

1965. aastal sündinud Soroush Sehat on lõpetanud ülikoolis keemia (BA) ja merereostuse uurimise (MA) eriala. Ta on olnud tegev nii filmi- kui telerežissöörina ja on töötanud mitme Iraanis populaarseks saanud telesarja juures, samuti on osalenud stsenaristi ja näitlejana paljude Iraani nimekate režissööride filmides. 2019. aastal esilinastunud esimene täispikk film „Tantsi minuga“ tõi Sehatile Iraanis Fajri rahvusvahelisel filmifestivalil parima režissööri tiitli.

Ali Mosaffa (Iraan)

“Tantsi minuga” näitleja
Külaline 25.11 kell 18:00

Ali Mosaffa sündis 1966. aastal Iraani pealinnas Teheranis. Hariduselt ehitusinsener, pani ta 1990-ndate alguses end proovile näitlejana, teenides kiidusõnu ja auhindu oma soorituse eest J.D. Salingeri raamatu põhjal vändatud linateoses “Pari”. Järgmiste lühifilmide “Incubus”, “The Neighbor” ja dokumentaali “The Deceit of Poesy” puhul istus ta juba teiselpool kaamerat režissööritoolil. Ta esimene täispikk film “Portrait Of A Lady Far Away” pälvis Londoni filmifestivalil Sutherlandi preemia. Tema teine film “The Last Step” võitis FIPRESCI preemia ja parima näitlejanna kristallgloobuse Karlovy Vary filmifestivalilt.

Paul Soriano (Filipiinid)

„Mañanita“ režisöör, Filipiinid
Külaline esmaspäeval, 25.11 kell 18:00 kinos Coca-Cola Plaza

Paul Soriano on sündis Ameerikas. Kuid 8-aastaselt kolis ta koos pere Filipiinidele. Oma karjääri alustas ta muusikavideote ja telereklaamide lavastamisega. Ent kirg on suur ja täna veab ta oma firmat, mis keskendub ainult filmindusele.

Anshul Chauhan (Jaapan)

“Vastupidi “ režissöör
Külaline esmaspäeval, 25.11 kell 17:45 kinos Coca-Cola Plaza

Anshul Chauhan on sündinud Indias, kuid kolis 2011 a. elama Tokyosse. On saanud sõjaväelise hariduse. 2006. aastal alustas Indias tööd animaatorina ja jätkas sama ka hiljem Jaapanis elades. 2016 alustas live-action lühifilmide lavastamisega. Ansul on elukutseline animaator, muus filmivaldkonnas iseõppija.

Christoph Gampl (Saksamaa)

“Pime palgamõrvar” režissöör
Külaline esmaspäeval, 25.11 kell 21:15 kinos Coca-Cola Plaza

Christoph Gampl on õppinud filmilavastamist Babelsbergi filmiülikoolis. Ta kirjutas lühilugusid ajakirja Hustler Saksamaa väljaandele ning töötas öösiti vabakutselisena kurikuulsas Berliini Big Sexylandis, samuti nõudepesijana ööelu keskuseks kujunenud restoranis Tres Kilos. Pärast debüütlavastust „The Antman“ on Gampl töötanud filmi- ja reklaamitööstuses juba üle 15 aasta.

24. NOVEMBER

Juris Kursietis (Läti)

"Oleg" režissöör
Külaline pühapäeval, 24.11 kell 21:15 kinos Coca-Cola Plaza

Juris Kursietis on režissöör ja kirjanik, kes alustas oma karjääri 20-aastaselt, kui ta töötas Läti Televisiooni uudiste osakonnas välisuudiste korrespondendina. Tema film „Oleg“ võitis Lielais Kristapsi Läti riiklikul filmifestivalil kolm prestiižikat auhinda - nimelt parima mängufilmi, parima toetava näitleja ja parima operaatori tiitli.

Evgeny Ruman (Iisrael) 

"Kuldsed hääled" režissöör

Külaline pühapäeval, 24.11 kell 19:00 kinos Coca-Cola Plaza

Evgeny Ruman sündis 1979. aastal Valgevenes ja immigreerus Iisraeli 11-aastaselt. Evgeny on lõpetanud Tel Avivi filmiülikooli. 2009. aastal lõi ta esimese venekeelse Iisraeli sarja, millel oli 50 episoodi. Ühtlasi oli ta antud sarja lavastaja ja stsenarist. Rumani esimene täispikk mängufilm „Igor and the Cranes’ Journey“ oli Iisraeli, Saksamaa ja Poola ühistoodang. Film esilinastus 2012. aastal rahvusvahelisel Toronto filmifestivalil ja pälvis auhindu filmifestivalidel Chicagos, Haifas ja Minskis.

Rene Pannevis (Suurbritannia)

"Rüüstatud" režissöör

Külaline pühapäev, 24.11 kell 21:00 kinos Sõprus

Sündis Hollandi hipinaabruskonnas, kus elu oli lill. Enne filmikunsti õpinguid töötas ta telerite taaskasutamise tehases, kus inimesed jäid ilma jäsemetest ja kohvipoes, kus hakkas hindama kvaliteetset kohvi. 2007. aastal lõpetas Utrechti Ülikooli filmiõpetuse bakalaureuse õppe ning samal aastal alustas ta õpinguid Tischi ülikoolis New Yorgis filmirežii magistris. Alates 2010. aastast töötab ta täis kohaga Wieden+Kennedy Amsterdamis toimetaja ja filmitegijana.

Marina Gumzi (Sloveenia)

"Kastanimetsade lood" produtsent

Külaline pühapäeval, 24.11 kell 15:45 kinos Sõprus

 

Marina Gumzi on produtsent ja stsenarist, kes on õppinud dramaturgiat, performance-uuringuid ja filmide tootmist Ljubljanas, Berliinis, Ludwigsburgis ja Pariisis. 2012. aastal võttis ta üle audiovisuaalse programmi juhi koha Maribor 2012 – Euroopa kultuuripealinn projekti raames. Samal aastal sai Gumzist tegevdirektor Ljubljanas asuvale ateljeele Nosorogi, mille eesmärgiks on toota lootustandvate filmitegijate autoripõhiseid filme. 2015. aastal kaasasutas ta Berliinis Sloveenia uue kino filmifestivali Neues Slowenisches Kino.

Aleksandr Zaporoshchenko (Ukraina)

"Kus sa oled, Aadam?" režissöör
Külaline pühapäeval, 24.11 kell 14:15 kinos Coca-Cola Plaza ja teisipäeval, 26.11 kell 18:00 kinos Artis 

Aleksandr Zaporoshchenko sündis ja kasvas Ukraina lõunaosas Mõkolajivi linnas. Tema kunstikarjäär algas Viktor Marushchenko fotograafiakoolis Kiievis, kus ta hakkas huvi tundma dokumentaalfotograafia vastu. Sealt edasi asus Zaporoshchenko tööle vabakutselise fotograafina Ukraina fotoagentuuris PHL. Pärast Kiievi Kõrgema Raadio, Televisiooni ja Meedia Instituudi lõpetamist töötas ta mitme Ukraina telekanali kaameraoperaatorina. Ta kajastas Ukraina televisiooni jaoks Gruusia ja Lõuna-Osseetia vahelist sõjalist konflikti ning töötas mitme Downi sündroomiga lapsi käsitleva ühiskondliku projekti kallal. Zaporoshchenko dokumentaalfilm kodutute teismeliste karjast “Sickfuckpeople” (2013) pälvis auhindu mitmetel filmifestivalidel.

23. NOVEMBER

Narges Abyar (Iraan)

"Täiskuu aegu" režissöör
Külaline laupäeval, 23.11 kell 15:30 kinos Coca-Cola Plaza

Narges Abyar on Iraani režissöör, kirjanik ja stsenarist, kes on avaldanud üle 30 raamatu nii lastele kui ka täiskasvanutele. Filmimaailmas paelus teda filmide tohutu ulatus ja mõjuvõim. 2018. aastal esitas Iraan Abyari filmi parima välismaise filmikategooriasse nii Kuldgloobusele kui ka Oscarile. Tänu sellele sai Narges Abyarist esimene naissoost filmitegija, kelle Iraan valis riiki esindama Oscari filmiauhindadele.

Hootan Shakiba (Iraan) 

"Täiskuu aegu" peanäitleja
Külaline laupäeval, 23.11 kell 15:30 kinos Coca-Cola Plaza

Hootan Shakiba on Iraani näitleja ja dubleerija. Tal on Teherani Kunstiülikoolis näitlemise magistrikraad ning ta on Soore Ülikooli teatridirektor. Sellel aastal võitis ta Fajri 37. filmifestivalil filmi „Täiskuu aegu“ esituse eest parima näitleja peaosa tiitli.

Manfred Vainokivi (Eesti)

"Kirjanikuga voodis" režissöör
Külaline laupäeval, 23.11 kell 15:30 kinos Coca-Cola Plaza

Manfred Vainokivi on režissöör, operaator ja filmikunstnik. Ta õppis 1971 – 1978 Tallinna 1. keskkoolis, 1979 – 1982 Tallinna Spordiinternaatkooli Otepää filiaalis (tegi suusatamise kahevõistlust) ja 1998–2001 Eesti Kunstiakadeemias kujunduskunsti. Alates 1998. aastast on ta produtsent, operaator, kunstnik ja režissöör stuudios Parun'id & Von'id, mis kannab alates 2006. aastast nime Filmivabrik OÜ.

Tambet Tuisk (Eesti)

"Kirjanikuga voodis" näitleja
Külaline laupäeval, 23.11 kell 15:30 kinos Coca-Cola Plaza

Tambet Tuisk on õppinud 1995–1996 Tallinna Pedagoogikaülikoolis raadiorežii erialal ja 1996–2000 Eesti Muusikaakadeemia Kõrgemas Lavakunstikoolis. Alates 2012. aastast on ta vabakutseline näitleja. Peale edukat osatäitmist Saksa-Eesti filmis „Polli päevikud“ (2010) pakkus Tuisule oma teeneid üks Saksamaa filminäitlejate agentuur, misjärel ta ongi keskendunud peamiselt filmirollidele. 2014. aastal sai Tuisk Bruno O’ya nimelise noore filminäitleja auhinna. Noorena soovis Tuisk saada sportlaseks, kuid gümnaasiumis tekkinud vigastuste tõttu jäi see soov täitmata.

Kentucker Audley (USA)

"Öös on inimesi" näitleja
Külaline laupäeval, 23.11 kell 21:00 kinos Sõprus

Kentucker Audley on filmitegija, näitleja, programmeerija ja filmimütside müüja. Tema film „Sylvio“ valiti The New Yorkeri poolt 10 parima filmi hulka 2017. aastal. Ta lõi veebiplatvormi NoBudge, mille eesmärgiks on võimaldada uute lühifilmide ja mängufilmide esitlemine eelkõige indie-filmitegijatel, kellel ressursid on piiratud.

22. NOVEMBER

Gerard Johnson (UK)

"Musklimehed" režissöör
Külaline reedel, 22.11 kell 20:45 kinos Coca-Cola Plaza

Gerard Johnson on režissöör ja kirjanik, kes on eelkõige tuntust kogunud oma filmidega „Hüään“ (2014), Tony (2009) ja „Musklimehed“ (2019). Johnson ütleb, et on saanud filmipisiku lapsepõlves, kasvades üles filmide ja filmikultuuriga ning õppinud omal käel filmide loomist.

Cavan Clerkin (UK)

"Musklimehed" näitleja
Külaline reedel, 22.11 kell 20:45 kinos Coca-Cola Plaza

Cavan Clerkin on professionaalne näitleja filmitegija. Ta on esinenud paljudes Briti telesaadetes ja filmides. Cavan on produtseerinud ja lavastanud arvukalt lühifilme ning on Sunday Film Club, professionaalsete filmitegijate kollektiivi, asutaja. Ta sai Ravensbourni ülikoolis I klassi autasu digitaalsete filmide tootmise erialal ja produtseeris, kirjutas ning oli ka ise näitleja oma esimeses krimidraama mängufilmis „Nice Guy“.

Craig Fairbrass (UK)

"Musklimehed" näitleja
Külaline reedel, 22.11 kell 20:45 kinos Coca-Cola Plaza

Craig Fairbrass on tuntud Briti näitleja, kes on mänginud peaosas sellistes filmides nagu Sylvester Stallone’i „Cliffhanger“ ja Martin Stellmani „Foe Queen and Country“. Craig on ka kõigi aegade edukaime videomängude looja, Call of Duty Modern Warfare, üks ikoonilisemaid hääli, andes oma hääle Gazile, Ghostile ja Walcroftile.

21. NOVEMBER

Brett Michael Innes (Lõuna-Aafrika)

"Fiela laps" režissöör
Külaline neljapäeval, 21.11 kell 18:00 kinos Coca-Cola Plaza


Brett Michael Innes on Lõuna-Aafrikast pärit enimmüüdud autor ja auhinnatud filmitegija. Pärast filmikooli töötas ta kolm aastat dokumentaalfilmide tegijana koos mitmete valitsusväliste organisatsioonidega. 2012. aastast alates on Innes keskendunud mängufilmidele ja kirjandusele ning tema debüütromaan „Racheltjie de Beeri lugu“ saavutas Lõuna-Aafrikas märkimisväärset edu. Brett teeb tihedat koostööd Lõuna-Aafrikas asuva valitsusvälise organisatsiooniga Joint Aid Management (JAM), mis keskendub toidu- ja veetranspordi toomisele Lõuna-Sudaani, Angolasse, Mosambiiki ja Lõuna-Aafrikasse.

 

Luong Dinh Dung (Vietnam)

"Tukkuv linn" režissöör
Külaline neljapäeval, 21.11 kell 21:15 kinos Coca-Cola Plaza

Luong Dinh Dung on režissöör, produtsent ja kirjanik. Ta on lõpetanud Hanoi Filmi- ja Teatriakadeemia  kinematograafia magistrieriala. Tema päris esimene mängufilm „Isa ja poeg“ on Vietnamis saavutanud tohutu edu ning võitnud arvukalt rahvusvahelisi auhindu. Antud filmi on näidatud ka Eesti kinodes.

Jure Pavlović (Horvaatia)

"Matriarh" režissöör
Külaline neljapäeval, 21. novembril kell 18:00 kinos Sõprus

Luong Dinh Dung on režissöör, produtsent ja kirjanik. Ta on lõpetanud Hanoi Filmi- ja Teatriakadeemia  kinematograafia magistrieriala. Tema päris esimene mängufilm „Isa ja poeg“ on Vietnamis saavutanud tohutu edu ning võitnud arvukalt rahvusvahelisi auhindu. Antud filmi on näidatud ka Eesti kinodes.

Daria Lorenci-Flatz (Horvaatia)

"Matriarh" näitleja
Külaline neljapäeval, 21. novembril kell 18:00 kinos Sõprus

Daria Lorenci-Flatz sündis Sarajevos, tolleaegses Jugoslaavias. Ta pages oma kodulinnast sõjategevuse tõttu 1992. aastal Horvaatiasse, Zagrebisse. Ehkki ta pääses Draamaakadeemiasse alles teisel katsel, on ta üks tituleeritumaid Horvaatia näitlejaid, kes on esinenud nii teatri-, televisiooni- kui ka kinolinal. Ta on tuntud oma rollide eest filmides “Oprosti za kung fu” (2004), “Sex pice i krvoprolice” (2004) ja “Loca de amor” (2000). 2005. aastal hääletas filmitegijatest ja kriitikutest koosnev žürii ta 20 läbi aegade parima Horvaatia näitlejanna hulka.

JÄLGI MEID

KONTAKT

ESITLEJAD

AMETLIKUD PARTNERID

TÄNAME

 

 

© 2019 MTÜ Pimedate Ööde filmifestival